Chromosomy Y tatusia i mitochondria mamusi

Chromosomy Y tatusia i mitochondria mamusi

Niektóre odchylenia w chromosomie Y, który znajduje się wyłącznie u mężczyzn, przysporzyły dalszego poparcia tezie doktor King i doktor Owen. Dodatkowe wsparcie pochodzi z odchyleń w DNA przenoszo­nych na subkomórkowych (mniejszych niż komórka) strukturach zwa­nych mitochondriami, które zawierają własne DNA i przekazywane są potomstwu przez zapis genetyczny matki. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Gdy komórka jajowa zostaje zapłodniona, przyjmuje DNA z jądra plemnika i to jest wkład ojca w budowanie genotypu dziecka. Udział matki pochodzi z cytoplazmy komórki jajowej, płynnej substancji otaczającej jądro, zawierającej mitochondria i inne ważne składniki komórki. Mitochondria działają jak mikroskopijne generatory energii, które napędzają aktywność komórkową. Uważa się, że mitochondria są rodzajem prymitywnej bakterii, która w czasie ewolucji w jakiś sposób została wchłonięta, z jej własnym DNA, przez pierwotne komórki. Ten dodatek obdarzył komórki możliwością produkowania energii dzięki spalaniu za pomocą tlenu zasobów paliwa, takich jak węglowodany i tłuszcze, oddając wodę i dwutlenek węgla jako produkty końcowe.

Synowie dziedziczą chromosom Y od swych ojców i chromosom X od matek. Chromosom Y odpowiada za płeć męską, bez niego dziecko będzie dziewczynką, dziedziczącą chromosom X od każdego rodzica.

Podobne wpisy tematyczne o modzie:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes