Czym jest moda?

Czym jest moda?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, będziemy musieli odwołać się do tego, co wiemy o sobie samych jako gatunku. Jesteśmy istotami społecznymi, w przeważającej większości żyjącymi w dużych grupach. Posiadamy również dość istotny talent – zdolność do naśladowania zachowań innych członków naszej wielkiej, człowieczej rodziny. Za pomocą określonych gestów możemy np. manifestować swoją przynależność do określonej zbiorowości, światopogląd, a nawet wyznanie. Moda jest czytelnym zbiorem komunikatów, mniej lub bardziej dosłownie informujących innych ludzi o tym, kim jesteśmy lub kim być chcemy. Strój może także zawierać informację o wykonywanym przez daną osobę zawodzie czy jej statusie społecznym.
Moda lubi się powtarzać

Z modą jest jak z historią – lubi się powtarzać. Kolejne generacje projektantów czerpią natchnienie, spoglądając na dzieła swoich poprzedników, tworzących całe dziesięciolecia a nawet wieki temu. Coraz częściej możemy obejrzeć pokazy mody inspirowane estetyką epok tak odległych, jak np. antyk.
Moda jako kod kulturowy

Jest więc moda swoistym kodem kulturowym, charakterystycznym dla każdej epoki, łączącym w sobie przeszłość i teraźniejszość z przyszłością – nasz przeszły i obecny status z naszymi aspiracjami. Dajemy im wyraz na wiele różnych sposobów, zaś sposób odziewania bez wątpienia jest jednym z nich.
Moda, choć najsilniej kojarzy nam się ze strojami, nie dotyczy tylko tej dziedziny. Istnieją mody na posiadanie różnego rodzaju elektronicznych gadżetów, np. w tej chwili niemal każdy chce mieć tablet. Także w muzyce popularnej widać wyraźnie występujące i co jakiś czas powracające trendy, związane z poszczególnymi wykonawcami bądź gatunkami muzyki.
Co oznacza bycie modnym?

Czy chodzi tu o podążanie za najnowszym trendem? To jeden z najprostszych sposobów pokazania innym, że „jesteśmy na czasie”. Jednak moda nie tylko zmienną, ale i kapryśną bywa. Może zdarzyć się tak, że niezwykle pożądany w danym sezonie dodatek nijak nie będzie pasował do naszego stylu i osobowości. Nie każda bielizna damska może robić na nas dobre wrażenie czy też po prostu dobrze leżeć. Nie w każdych butach czuć będziemy się pewnie i komfortowo. Wreszcie nie na wszystko czego pragniemy, będzie nas stać. Warto więc podchodzić do mody ze zdrowym dystansem. W końcu to ona służyć ma nam, a nie my jej.

Podobne wpisy tematyczne o modzie:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes