Krótka historia początków ludzkości na ziemi

Krótka historia początków ludzkości na ziemi

Zycie na ziemi zaczęło się kilka miliardów lat temu, a dinozaury wy­ginęły mniej więcej 65 milionów lat temu. Około 4 milionów lat temu nasi praludzcy przodkowie zaczęli się poruszać w pozycji wyprosto­wanej, rozwinąwszy się na tyle, by odróżniać się od naszych naj­bliższych krewnych, goryli i szympansów. A dwa miliony lat temu istniały dwa, a być może trzy gatunki praczłowieka, z których jeden mniej więcej w tym czasie zaczął wytwarzać prymitywne narzędzia kamienne.

Około 1,7 miliona lat temu Homo erectus- wymarły przodek Homo sapiens, gatunku współczesnego człowieka – zamieszkiwał w Afry­ce, stosując zróżnicowaną dietę zawierającą mięso, rośliny i owady. Około miliona lat temu Homo erectus po raz pierwszy opuścił Afrykę, udając się na wschód, do dalekich zakątków Azji. Wykopaliska archeologiczne ujawniły pozostałości po Homo erectus w Chinach, na Jawie i w Europie.

Człowiek współczesny, czyli Homo sapiens, pojawił się na scenie zaledwie około 500 tys. lat temu – to jak mrugnięcie oka na linii czasu ewolucji naszej planety. Pomiędzy 130 tys. a 40 tys. lat temu w Europie powstał inny gatunek, który nie był zupełnie taki jak Homo erectus czy Homo sapiens. Ten gatunek, dziś powszechnie nazywany Neandertalczykiem, był prawdopodobnie odrębnym gatunkiem, który nie mógł z powodzeniem rozmnażać się z Homo sapiens. Neandertalczyk znik­nął 30 tys. lat temu, ustępując miejsca człowiekowi współczesnemu migrującemu z Afryki i osiedlającemu się w całej Eurazji. Większość naukowców uważa, że kluczowym krokiem, który przyspieszył ewo­lucję kulturalną, dając Homo sapiens przewagę nad wszystkimi po­przednimi człowiekowatymi, był rozwój mowy. Pomiędzy 100 tys. a 50 tys. lat temu rozwój krtani lub zmiana w strukturze mózgu mogły doprowadzić do rozwoju mowy, a wraz z nią słowa mówionego.

Podobne wpisy tematyczne o modzie:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes