Rodzaje tkanin i dzianin

Rodzaje tkanin i dzianin

Istnieje wiele rodzajów tkanin, które mają różne przeznaczenia. Tkaniny można podzielić ze względu na surowiec, z którego zostały wykonane.
Wyróżniamy tkaniny:

lniane,
bawełniane,
jutowe,
wełniane oraz
jedwabne.

Oprócz naturalnych tkanin do tworzenia materiałów używa się wyrobów syntetycznych, takich jak:

poliester,
nylon,
akryl i
wiskoza.

Tkaniny naturalne

Tkaniny lniane są dość przewiewne, dlatego często używane są do odzieży letniej, która musi dawać uczucie chłody w upalne dni. Tkaniny lniane powstają z lnu, które są podatne na gniecenie. Dlatego też w ubraniach z lnu można znaleźć domieszki innych włókien. Tkaniny bawełniane powstają z torebek nasiennych rośliny bawełny. Jest bardzo miękka i wygodna w noszeniu, bardzo przyjemna w dotyku. Jest bardzo często wykorzystywana w produkcji odzieży. Tkaniny wełniane zaś powstają z sierści owiec, choć czasem otrzymuje się wełnę również z lam i wielbłądów. Wełna ma szerokie zastosowanie, nie tylko przy tworzeniu ubrań. Tkaniny jedwabne to wysokiej jakości tkaniny, które często są mieszane z innymi włóknami m.in. z wełną, bawełną i tkaninami syntetycznymi.
Tkaniny sztuczne

tkaniny i dzianiny

Tkaniny sztuczne i syntetyczne są alternatywą dla naturalnych tkanin. Mogą być otrzymywane ze związków, które nie występują w przyrodzie. Dzięki temu produkcja tych tkanin nie jest zależna od zbiorów roślin i innych warunków naturalnych. Powstają w wyniku syntezy chemicznej związków organicznych i są bardziej odporne na zużycie niż tkaniny naturalne. Choć niestety są mniej przewiewne i mniej przyjazne dla ludzkiej skóry. Poliester, akryl i nylon to współczesne tkaniny syntetyczne, które charakteryzują się dobrą jakością i mają spore przeznaczenie. Natomiast wiskoza i acetat to tkaniny sztuczne, które mają właściwości tkanin naturalnych, ale są tańsze w produkcji niż ich odpowiedniki.
Z tych materiałów powstają tkaniny i dzianiny. Tkaniny różnią się od dzianin tym, że powstają z 2 układów nitek (są nimi wątek i osnowa), które się przeplatają tworząc splot. W zależności od rodzaju splotu, gatunku materiału i grubości przędzy mogą być otrzymywane różne rodzaje tkanin. Dzianiny natomiast to wyrób włókienniczy, który powstaje w wyniku plecenia oczek w procesie zwanym dzianiem. Dzianiny są bardziej elastyczne i miękkie niż tkaniny. Z powstałych tkanin i dzianin będzie powstawać odzież.
Krojenie dzianin i tkanin

Aby wyprodukować ubrania z materiałów, należy najpierw dać je do krojenia według wzorów, które są ustalone dla różnego rodzaju odzieży. Przedsiębiorstwo, które zajmuje się usługowym krojeniem dzianin i tkanin to krojownia usługowa. W krojowni oprócz usług krojenia oferuje się również lagowanie i podklejanie. Do krojenia tkanin używa się noży taśmowych, okrągłych, pionowych i tarczowych. Krojenie tkanin i dzianin odbywa się na stołach o długości co najmniej 9 metrów. Aby przyszła odzież była dobrze skrojona należy korzystać z profesjonalnych usług krojenia cechujących się wysoką jakością.
Produkcja odzieży

Z wykrojów powstają ubrania, ale zanim tak się stanie należy je zszyć. Obecnie najczęściej robią to szwaczki, które zajmują się zszywaniem materiałów szwem określonym przez konstruktora na maszynach do szycia. Gotowa odzież jest sprzedawana w sklepach, butikach i na wystawach, a następnie trafia do odbiorcy końcowego, który nosi owe ubrania. Takim sposobem z tkaniny powstaje ubranie, które może być noszone przez wiele lat.

Podobne wpisy tematyczne o modzie:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes