Tabletki i produkty spożywcze

Tabletki i produkty spożywcze

Przez ostatnie pięćdziesiąt lat zgodnie z uznaną wiedzą medyczną­ (oraz z tym, czego uczono mnie na wydziale medycyny dwadzieścia pięć lat temu) twierdzono, że wszystko, czego potrzebujesz do zdrowego odżywiania, możesz uzyskać z czterech podstawowych grup żywności. Okazało się to nieprawdą. W rzeczy­wistości, ponieważ większość Amerykanów zwykle ich nie spożywa, gorzkie doświadczenia i przekonujące badania naukowe nauczyły nas, że naprawdę potrzebujemy niektórych suplementów, aby być zdrowymi. Udowodniono, że poważna wada wrodzona zwana rozszczepem kręgosłupa, w której rdzeń kręgowy noworodka nie jest pra­widłowo osłonięty, jest wynikiem niedoboru kwasu foliowego u kobiet ciężarnych. Wykazano również, iż niedobór wapnia prowadzi do osteo­porozy lub ścieńczenia warstwy korowej kości.

Zaskakujące wyniki badań nad typową amerykańską dietą dowodzą, że ani kwas foliowy, ani wapń nie są spożywane w odpowiednich ilościach przez większość Amerykanów. Nie chodzi o to, że substan­cji tych nie ma w szeroko dostępnych produktach, takich jak sałata o ciemnozielonych liściach i nabiał, ale raczej o to, że Amerykanie po prostu jedzą ich zbyt mało.

Pod tym względem konsumenci zdecydowanie wyprzedzili specja­listów z dziedziny medycyny i przyjmują suplementy przynajmniej przez ostatnie 20 lat. Tak naprawdę witaminy i suplementy minerałów są najbardziej popularnymi, sprzedawanymi bez recepty tabletkami w Stanach Zjednoczonych, gdyż około 40 procent Amerykanów przy­znaje, że je przyjmuje.

Nie są one zamiennikiem zdrowego sposobu odżywiania, ale jeśli po­łączysz je z typową „dobrą” dietą, pomogą ci osiągnąć lepszy, wynikający z odżywiania, ogólny stan zdrowia. W praktyce badania wykazały, że ludzie, którzy pamiętają, by rano zażyć witaminy, pamiętają także, by jeść właściwie i chodzić na siłownię. Ponieważ nie dasz rady idealnie się odżywiać każdego dnia, szczególnie gdy dużo podróżujesz, witaminy i minerały pomogą ci systematycznie dostarczać organizmowi substan­cje, których potrzebuje, by utrzymać dobry stan zdrowia.

Prawdopodobnie dotarły do ciebie informacje o możliwych skut­kach ubocznych i problemach wynikających z przyjmowania pew­nych witamin. W pierwszej chwili wydaje się to bez sensu. Jak natu­ralne witaminy mogą być toksyczne? Otóż nie są – gdy przyjmuje się rozsądne ilości. Najbardziej toksyczna może być witamina A, ale nawet w przypadku tej witaminy musisz przez dłuższy czas pięciokrotnie przekraczać zalecaną dzienną ilość, by pojawiły się problemy.

Powiedzmy, że spożywasz zalecaną dzienną dawkę witamin w po­staci tabletek, a także stosujesz zdrową dietę. Czy są jakieś złe strony? Najwyżej przyjmiesz jakieś witaminy lub minerały w dawce podwójnej lub mniejszej niż podwójna, w porównaniu z zalecaną, jeżeli twoja die­ta zdubluje to, co uzyskasz z suplementów. Twój organizm łatwo sobie z tym poradzi. Dla wszystkich zalecanych witamin i minerałów istnieje biologiczne uzasadnienie i margines bezpieczeństwa, który jest więcej niż wystarczający. Witaminy są nie tylko bezpieczne, ale wpływają bar­dzo korzystnie na twoje zdrowie!

Kiedy to przeczytasz, zacznij od prostego programu i rozszerzaj go. Jeśli popadniesz w przesadę i spróbujesz wziąć zbyt wiele tabletek, istnieje niebezpieczeństwo, że stracisz zapał i przestaniesz zażywać te najważniejsze.

Podobne wpisy tematyczne o modzie:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes