Zarys historii stroju

Zarys historii stroju

O tym jak się ubieramy, nie decydujemy my sami. W dużej mierze robi to za nas kultura, typ moralności i poczucie estetyki epoki, w której przyszło nam żyć. Inaczej wyglądał strój starożytnego Greka, rzymskiej matrony, a jeszcze inaczej średniowiecznego trubadura. Rozmaite były i są funkcję stroju. Począwszy od tych najbardziej oczywistych, jak ochrona przed chłodem czy skwarem, po najbardziej wyrafinowane, świadczące o pozycji społecznej danej osoby, czy też pełnionej przez nią funkcji.
Starożytny Rzym

Za czasów Republiki w starożytnym Rzymie kobiety do obwiązywania piersi używały chusty zwanej fascia. Jej zadaniem było spłaszczenie biustu, gdyż obfite piersi nie były mile widziane. Uległo to zmianie wiele wieków później, gdy Rzym za sprawą Juliusza Cezara stał się cesarstwem. Na mozaikach znalezionych w pobliżu Piazza Armerina na Sycyli, uwiecznione zostały młode kobiety w dwuczęściowych strojach, których dół przypominał współcześnie znane nam figi damskie, góra zaś biustonosz.
Z kolei starożytnym pierwowzorem majtek było subligaculum. Tworzyło je odpowiedniej długości płótno, zszywane lub też związywane na wysokości bioder. Z powodzeniem używali go zarówno kobiety jak i mężczyźni, oddając się gimnastyce lub korzystając z publicznych łaźni.
Stroje średniowieczne

Wczesne średniowiecze to czas, w którym wpływy kultury starożytnego Rzymu wciąż jeszcze były stosunkowo silne. Ludy barbarzyńskie, które przyczyniły się do upadku Imperium, zagustowały w tunice. W pierwszej kolejności byli to Germanie, Wizygoci, Hunowie, a także Wandalowie. Z biegiem lat i pod wpływem nowej, surowo odnoszącej się do powabów cielesnych wiary – chrześcijaństwa, długość tuniki damskiej ulegała wydłużeniu. Szyto również długie do łydek koszule, jednak długość ich męskich odpowiedników sięgała zaledwie do ud. Już w XV wieku bogato zdobione haftami i koronkami koszule stały się nieodłączną częścią stroju obojga płci.
Kryzy i koszule nocne

Moda na stojące kołnierzyki pojawiła się nagle, w połowie XVI stulecia. Z początku kołnierze zdobiono drobnymi falbanami, które z czasem wyewoluowały w imponujący kryz. Z tego czasu pochodzą też pierwsze znane nam koszule nocne, do których wykończenia przywiązywano równie wielką wagę. Renesans przyniósł modę na podkreślanie kobiecych kształtów. Czyniono to na wiele sposobów, min. za pomoc gorsetów. Ich zadanie polegało na optycznym wyszczupleniu talii, co uwypuklało dekolt i wspomniane wcześniej biodra.

Podobne wpisy tematyczne o modzie:

5.00 avg. rating (92% score) - 1 vote