Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Podjęcie decyzji o wizycie w saunie, to pierwszy krok do poprawy ogólnego samopoczucia oraz kondycji fizycznej naszego organizmu. Jednak, aby uzyskać pożądane efekty, należy korzystać z sauny w sposób określony. Słowem, z sauny trzeba umieć korzystać. Samo wejście i wyjście nic nam nie da, jeżeli zapomnimy o podstawach przygotowania się do wejścia oraz przebywania w saunie. Jeżeli nie korzystamy z własnej sauny, to wiemy, że nie jest to najtańsza przyjemność – dlatego spożytkujmy wydane pieniądze.

Jak korzystać z sauny? Podstawową czynnością poprzedzającą wejście do sauny, jest oczywiście prysznic. Jest to konieczne ze względu na zachowanie higieny miejsca ogólnodostępnego. Należy dokładnie umyć całe ciało wodą i mydłem a następnie dokładnie się wytrzeć. Pamiętajmy, aby wizyta w saunie odbyła się nie wcześniej, niż 4 godziny po treningu lub innym wysiłku fizycznym. Ostatni posiłek należy zjeść co najmniej godzinę przed sauną, a przed samym wejście warto skorzystać z toalety.

Przebywając w saunie, należy pamiętać o podziale na dwa ‘seanse’. W przerwie pomiędzy nimi, należy ostrożnie schłodzić organizm pod prysznicem, w wannie lub w śniegu. Kontrolujmy swoje ciało – jeżeli daje oznaki wycieńczenia, należy natychmiast wyjść z sauny. W saunie warto zachować ciszę – nie chodzi tutaj o kulturę, lecz o zachowanie jak największej ilości siły do pobytu w saunie. Należy pamiętać o odpowiedniej pozycji – najlepiej jest siedzieć lub przyjąć pozycję półleżącą z dociągniętymi do siebie kolanami. Inne pozycje będą niekomfortowe, przez co szybciej opuścimy saunę.

Podobne wpisy tematyczne o modzie: